Si ti zgjedhim Xhamat Optike?

Si të kërkojmë një xham optik me cilësi të lartë, me hollim më të madh, apo cili skelet syzesh i përshtatet numrit që ne kemi?

Llojet e Xhamave Optike

Hard Multi Coat (HMC)

ose Xhama Antireflex sic njihen ndryshe, janë xhamat mbi të cilat është aplikuar një veshje mbrojtësë në pjesën e përparme dhe të pasme të tyre. Eleminojnë reflektimet e rrezeve të dëmshme të syrit. Janë xhama me veti kundër gërvishtjes;

BLUE FILTER

ose Xhama Blue Control sic njihen ndryshe. Blu filtër është një filtër I vendosur në xhama për të neutralizuar dritën blu të emetuar nga ekranet LCD dhe LED, pajisjet dixhitale, drita fluorishente dhe LED. Filtri parandalon lodhjen e syve. Nëse kaloni shumë kohë para pajisjeve dixhitale, xhamat me blu filtër, pak si të verdha, ju ofrojnë një shikim më të rehatshëm dhe një perceptim më të mirë të kontrastit. Ato janë rezistente ndaj gërvishtjeve, kundër ujit, yndyrës dhe papastërtive.

XHAMA FOTOKROMATIK

janë ato xhama që kanë aftësinë për të ndryshuar ngjyrat në vartësi të intensitetit të dritës. Sigurojnë rehati më të madhe pasi zvogëlojnë lodhjen e syve dhe shkëlqimin e diellit. Falë teknoligjisë së fundit shpejtësia e ndryshimit të ngjyrës është përmirsuar shumë, xhamat kalojnë nga errësira në dritë edhe anasjelltas shumë më shpejt.

XHAMAT BIFOKALE

janë xhamat që përmbajnë dy receta të ndryshme. Një seksion I sipërm për të lejuar shikimin në distancë dhe një shtesë në pjesën e poshtme të xhamave për të ndihmuar fokusin nga afër. Rezultati është qartësia e shikimit në distancë dhe afër me një palë syze. Shpesh këto xhama përmbajnë linja ose segmente të dukshme që dallojnë zonat e recetave.

XHAMAT PROGRESIVE

ose sic quhen ndryshe, Bifokale pa vijë, mundësojnë shikim të qartë në të gjitha distancat, larg / ndërmjet / afër. Zakonisht përdoruesit kanë nevjë për disa ditë ambientim.

Hollimi i Xhamave

ose thënë ndryshe Indeksi I xhamave. Sa më i lartë është indeksi i xhamit, aq më të hollë janë xhamat. Për shkak se janë më të holla xhamat me index të lartë janë edhe më të lehtë në peshë dhe mund të përshtaten me cdo model syzeje. Hollimet klasifikohen si më poshtë:

 • Index 1.50 ..... xhama standard (pa hollim)
 • Index 1.56 ..... xhama të holluar rreth 20%
 • Index 1.61 ..... xhama të holluar rreth 30%
 • Index 1.67 ..... xhama të holluar rreth 40%
 • Index 1.74 ..... xhama të holluar rreth 50%

Pse ti porositësh xhamat optikë tek www.lentekontakti.al

 • Ofrojmë çmimet më të mira sot në treg ( deri 40% më lirë se dyqanet optike )
 • Mund të mbani skeletin tuaj të preferuar, ne ju zëvendësojmë vetëm xhamat
 • Merrni xhamat brenda 3-4 orëve në Tiranë ose 24-48 orë në Shqipëri
 • Nuk harxhoni kohë, mendojmë ne për gjithcka. Vijmë marrim skeletin tuaj të vjetër edhe jua risjellim me xhamat e rinj

Cmimet e xhamave (përfshirë montimin)

 • Xhama të bardhë (thjeshtë)... indeksi 1,50 (pa hollim)...... 3.500 L

 • Xhama Antireflex ..... indeksi 1,56 (hollim rreth 20%)......... 5.900 L
 • Xhama Antireflex ..... indeksi 1,61 (hollim rreth 30%)......... 7.900 L
 • Xhama Antireflex ..... indeksi 1,67 (hollim rreth 40%)....... 11.900 L
 • Xhama Antireflex ..... indeksi 1,74 (hollim rreth 50%)....... 16.900 L

 • Xhama BLUE FILTER ..... indeksi 1,56 (hollim rreth 20%)......... 7.900 L
 • Xhama BLUE FILTER ..... indeksi 1,61 (hollim rreth 30%)......... 9.900 L
 • Xhama BLUE FILTER ..... indeksi 1,67 (hollim rreth 40%)....... 13.900 L
 • Xhama BLUE FILTER ..... indeksi 1,74 (hollim rreth 50%)....... 29.900 L

 • Xhama Transition 8 Antireflex..... indeksi 1,56 (hollim rreth 20%)....... 17.900 L
 • Xhama Transition 8 Antireflex..... indeksi 1,61 (hollim rreth 30%)....... 22.900 L
 • Xhama Transition 8 Antireflex..... indeksi 1,67 (hollim rreth 20%)....... 29.900 L
 • Xhama Transition 8 Antireflex..... indeksi 1,74 (hollim rreth 20%)....... 35.900 L
 • Xhama BLUE FILTER 420 Driver..... indeksi 1,56..... 14.900 L

 • Xhama Fotokromatik Antire... indeksi 1,50....... 9.900 L
 • Xhama Fotok. Antireflex..... indeksi 1,56....... 11.900 L

 • Xhama Fotok. Blue Filter.... indeksi 1,50....... 17.900 L

 • Xhama Fotok. Trasnsitions 8 . indeksi 1,50 (pa hollim)......­........... 17.900 L
 • Xhama Fotok. Trasnsitions 8 . indeksi 1,61 (hollim rreth 30%)....... 22.900 L

 • Xhama Dielli pa Numër....... indeksi 1,50....... 4.900 L
 • Xhama Dielli me Numër....... indeksi 1,50....... 6.900 L

Cmimet me sipër janë për të dy xhamat dhe për dioptri (numra) standart, për dioptri të mëdha na kontaktoni për një preventiv.
Kujtesë: sa më i lartë është indeksi aq më i hollë është xhami.

Si të porosis?

Na telefononi tek 0692504859 ose WApp / Viber.

Komente (18)

Ke pyetje?
Irena

Pershendetje une kam nr + 4.25, cfare xhamash me duhen, dhe a mundet te ve lente me kete nr qe kam?

Përgjigje Ina

Po Irena, mund te perdoresh lente kontakti me nr qe ke ose te zevendesosh xhamat e syzeve nese e deshiron. Te dyja produktet i mundesojme. Per me shume info na shkruaj ose telefono tek +355692504859

Leonora

Pershendetje! Per shkak se rri shume gjate para kompjuterit, kjo me krijon lodhje te syte. Cilat do te ishin syzet me te pershtatshme per kete rast?

Përgjigje Ina

Prsh Leonora, Xhamat Blue Filter jane te rekomandueshme per mbrojtjen ndaj pajisjeve digjitale! Per cdo info na shkruaj tek +355692504859 Ina

Marsela

Pershendetje!Per xhamat blue filter me index 1.61 ose 1.67 sa kushtojne?Syri i djathte sph -4 dhe cyl -1 dhe syri i majte sph -3 dhe cyl -2.Dhe a eshte i mjaftueshem ky indeks hollimi per keto numra?Faleminderit!

Përgjigje Ina

Pershendetje Marsela,

cmimet si me poshte (per te 2 xhamat bashke me montim)
Xhama BLUE FILTER..... indeksi 1,61......... 9.900 L
Xhama BLUE FILTER..... indeksi 1,67....... 13.900 L

Ne vartesi te skeletit qe do perdoresh mund te jete i mjaftueshem edhe vetem hollimi 1.61 (ndersa ai 1.67 eshte hollimi maksimal).

Per cdo info te duhet na kontaktio ne telefon ose WApp Ina +355692504859

Genti

Per nje xham jan cmimet apo per nje pale xhama? Flm

Përgjigje info@lentekontakti.al

Pershendetje,

Cmimet jane per te 2 xhamat. Faleminderit, Ina

Mira

a mund ti sillni ne lezhe? apo keni dyqan diku

Përgjigje info@lentekontakti.al

Pershendetje Mira, Ne bejme dergesa ne gjithe Shqiperine, por kemi edhe optiken. VipOptic ndodhet tek Stadiumi Dinamo ne Tirane, perballe Intesa San Paolo, nga ana e postes nr. 8.

Elson

Pershendetje, doja t'ju pyesja sa kushtojn nje pal xhama antireflex me nr 0, i dua sepse punoj shume ne kompjuter :) Faleminderit

Përgjigje Ina

Përshëndetje Elson, cmimet variojnë sipas indeksit (hollimit) të xhamit.

 1. Xhama standart Antireflex HMC ...indeksi 1,56... 5.900 Lekë
 2. Xhama të holluar Antireflex HMC...indeksi 1,61... 7.900 Lekë

Për me shumë info vizito VipOptic ose tel 0692504859 Flm Ina

Malvina

Me te miret edhe per xhamat :)

Përgjigje info@lentekontakti.al

Pershendetje Malvina,

Faleminderit qe besoni tek ne!!!

Rigels

jeni me te miret!

Përgjigje info@lentekontakti.al

Pershendetje Rigels,

Na behet qefi qe jeni te kenaqur me lentekontakti.al.

Faleminderit

Valbona

Pershendetje I Kam nr . E diptrise _15 djathti dhe -16 I majti s a kushtojn xhamat dhe suzet dhe ma jepni nje propozim

Gezim

Pershendetje, i kam nr -1.75 i djathti edhe -2.25 i majti. Sa shkojne xhamat kroma blu qe keni nxjere oferten? Faleminderit paraprakisht

Përgjigje info@lentekontakti.al

Pershendetje Gezim, Xham Organik Chroma Blue me indeks 1.61 kushton 9900 Lek. Ofron mbrojtje maksimale ndaj rrezeve te kompjuterit, celularit, televizorit dhe mban qendrueshmeri ekselente ndaj gervishtjeve. Per me teper infromacion mund te na telefononi ne +355692504859. Faleminderit!

ermal

Përshëndetje jam i interesuar për xhama degrade skeletin e kam vet ca cilësie kemi përveçse xham organik, flm.

Përgjigje Jona

Pershendetje, na kontaktoni tek 0692504859 ose tek VipOptic per tju sygjeruar xhamat e pershtatshem ne baze te recetes tuaj. flm.

goni

ISi mund ta dergoj receten behet fjal per _11

Përgjigje info@lentekontakti.al

Pershendetje! Receten mund te na e dergoni ne numrin +355692504859 ne viber ose whatssapp. Faleminderit!

Ilir Vila

Përshëndetje. Jam i interesuar për një palë syze lart +1.25 poshtë 3.5 të qëndrueshëm dhe sigurisht xham përafërsisht sa kushtojnë.

Përgjigje info@lentekontakti.al

Pershendetje!Syzet kane cmime te ndryshme ne varesi te modelit. Sot ne dyqanin tone Vipoptic ka 40% ulje. Ju doni xhama progresive ( edhe per afer, edhe per larg)? Per sa i perket cmimit te xhamave mund te na dergoni receten qe tju japim nje pergjigje te sakte. Vipoptic ndodhet te rruga Sulejman Delvina, perballe me veneto bank dhe proper pizza, prane stadiumit Dinamo. Per me shume informacion mund te na kontaktoni ehde ne numrin +355692504859. Faleminderit!

Isufi

pershendetje: jam i interesuar per xhama syze per + 4.25 afer dhe+2.5larg bashke ne nje xham sa kushtojne pa skelet

Besa

Ju falenderoj per produktin qe eshte fantastik edhe me nje cmim te arsyeshem, por mbi te gjitha per korrektesine dhe komunikimin. Ju rekomandoj tek te gjithe!

Përgjigje Ina B.

Pershendetje Besa! Faleminderit per besimin tuaj ndaj nesh :)

Olti

a keni dyqan ne Fier? dua te ndroj xhamat. flm

Përgjigje Ina B.

Pershendetje Olti, jo nuk kemi dyqan ne Fier por nuk ka problem kujdesemi ne per tjua marre skeletin e vjeter ne Fier - vendosim xhamat e rinj ne Tirane - dhe jua risjellim serish. Cdo gje kryhet per 72 ore dhe ju nuk paguani asgje per transportin. Per me shume info na telefononi tek 0692504859. faleminderit

Gjergji

Sapo i morra, jan fantastike. shume faleminderit Ina

Përgjigje Ina B.

Faleminderit ty Gjergji qe besove tek ne :)

Gjergji

A beni edhe xhama per syze dielli & optike? numrin e kam 1.75 faleminderit

Përgjigje Ina B.

Pershendetje Gjergji, po bejme xhama dielli & me numer. Ju lutem na kontaktoni tek nr jone i telefonit nese deshironi ti porosisni +355 69 25 04 859. Faleminderit